آموزش هاي پيش ازازدواج بيشتر مورد توجه قرار گيرد

آموزش هاي پيش ازازدواج بيشتر مورد توجه قرار گيرد اتاق فکر مشترک دفتر امور بانوان و خانواده و دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با موضوع هم‌اندیشی در خصوص سیاست‌ها و برنامه‌های مرتبط با مهارت‌های پیش از ازدواج با حضور مدیران کل این دو دفتر و نیز نمایندگانی از اداره کل بهزیستی، سازمان فرهنگی ورزشی و اجتماعی شهرداری، آموزش و پرورش و انجمن اولیا و مربیان استان برگزار شد.
"فاطمه دانش" مديركل دفتر اموربانوان وخانواده استانداري با اشاره به به اينكه آموزش هاي پيش ازازدواج بيشتر بايد مورد توجه قرار گيرد افزود: دراين خصوص در نظر داريم همايش هاي مربوط به ازدواج جوانان 15سال به بالا را برگزار كنيم و نيز آموزش هايي براي اولياء و مربيان دردستور كارقرار دهيم.
مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با تأکید به ضرورت آغاز آموزش‌های پیش از ازدواج در آموزش و پرورش، گفت: باید این خط قرمز را شکست و آموزش‌های پیش از ازدواج را از نقطه‌ای آغاز کرد و باید تمام بندهای کتابچه‌ای که از سوی انجمن اولیا و مربیان تدوین شده را به اجرا درآورد.
«فخرالسادات خامسی‌هامانه» بیان کرد: آموزش‌های میدانی چهره به چهره در ترویج ازدواج آگاهانه و انتخاب درست مؤثر است و چنین برنامه‌هایی این پتانسیل را دارند که در استان تکرار شود.
وی افزود: نشاط اجتماعی مقوله‌ای است که در نظر است در قالب برگزاری جشن در سطح استان تکرار شود و در این میان، پایگاه‌های سلامت در پارک‌های استان نیز با همکاری بخش دولتی و سازمان‌های مردم‌نهاد به طور دراز مدت ادامه می‌یابد.
خامسی با بیان اینکه اکنون مسائل اجتماعی مسئله روز جامعه است، گفت: در شرایطی هستیم که همه نهادها در حوزه ازدواج دغدغه‌مند هستند؛ اکنون دستگاه‌های استان به گونه‌ای نیستند که به دنبال فعالیت‌های انحصاری باشند و باید این پتانسیل را ارج نهاد.
«محمدعلی صادقی‌پور»، معاون امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی یزد در این جلسه تأکید کرد که آموزش‌های حوزه ازدواج باید مربوط به پیش از ازدواج باشد و عشق را باید قبل از اینکه دچارش شویم، آموزش ببینیم زیرا وابستگی سخت‌ترین درمان را در روانشناسی دارد.
صادقی‌پور دربارۀ محورهای آموزشی که باید در آموزش‌های پیش از ازدواج در نظر گرفته شود، با اشاره به اینکه آغاز فرآیند ازدواج، «آشنایی» است، گفت: موضوعات مورد بحث در آموزش‌های پیش از ازدواج که در یزد کلید خورده است عبارت از آشنایی، خواستگاری، معیارهای انتخاب همسر، عشق و یک سال نخست زندگی مشترک است.
وی با بیان اینکه باید دانشنامه ازدواج گسترش یابد و سازوکار آن طراحی شود، افزود: در دنیا آموزش مهارت‌های پیش از ازدواج مربوط به سنین بالای هشت سال است و ما متوجه‌ایم که آموزش و پرورش در این خصوص دچار نقص است زیرا اگر وارد این بحث نشویم دانش‌آموزان لطمه می‌بینند.
صادقی‌پور گفت چهل باور غلط در مورد ازدواج وجود دارد؛ برای نمونه «ازدواج باید با عشق آغاز شود»؛ «پدر و مادر در ازدواج مهم نیستند»؛ «ازدواج باعث سعادتمندی است»؛ «عشق برای زندگی کافی است» و جملاتی از این دست از جملات اشتباه در مورد ازدواج است.
معاون امور فرهنگی و پیشگیری بهزیستی اظهار مخالفت کرد با اینکه شخصی از بیرون آموزش و پرورش برای آموزش دانش‌آموزان ورود کند و گفت: عزت نفس، وابستگی و مدیریت هیجان از دیگر موضوعاتی است که باید در آموزش‌های پیش از ازدواج در نظر داشت.
«جلیل شاه‌شوازی» کارشناس انجمن اولیا و مربیان نیز گفت: آموزش خانواده یکی از اولویت‌های انجمن اولیا و مربیان است و حتمأ باید خانواده به ویژه پدر و مادر در یکی از دوره‌های آموزشی شرکت کنند زیرا گر پدر و مادر آگاه نباشد، فرزند نیز آگاه نمی‌شود.
«حسین افراسیابی» رئیس دانشکده جامعه‌شناسی دانشگاه یزد نیز بیان کرد: آموزش مهارت‌های پیش از ازدواج باید به مطالعه خانواده‌ها تبدیل شود و باید در این حوزه ایجاد حساسیت نمود و پکیج آموزشی ویژه مهارت‌های نوجوانی تدوین کرد.
«حمید زارع»، معاون واحد اجتماعی سازمان فرهنگی ورزشی و اجتماعی شهرداری یزد نیز ضمن بیان آماری از حضور عشق در دانش‌آموزان، تأکید کرد که لازم است آموزش و پرورش در زمینه آموزش‌های پیش از ازدواج پیش‌قدم شود و در این زمینه سازمان فرهنگی ورزشی و اجتماعی یزد نیز همۀ تلاش خود را به کار خواهد گرفت.