ايجاد روستاي پاك ، زمينه ساز اشتغال بانوان كارآفرين

ايجاد روستاي پاك ، زمينه ساز اشتغال بانوان كارآفرينکارگروه بانوان و خانواده شهرستان  با حضور مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری، فرماندار ، معاون فرمانداری، جمعی از مشاورین بانوان روسای ادارات و بانوان شاغل در ادارات شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان تفت برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر اموربانوان و خانواده استانداری ، "فاطمه دانش یزدی" در این جلسه اظهار داشت: شهرستان تفت با دارا بودن تعداد زیادی روستا می‌تواند به‌عنوان یک پایلوت در بحث روستای پاک معرفی شود و رویدادهایی در زمینه‌های مختلف با حضور پررنگ بانوان در شهرستان برگزار شود تا  توانمندي بانوان تفتی معرفي گردد.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری به بحث کارآفرینی بانوان و بسترها و راهکارهای مختلف درزمینه کارآفرینی اشاره و تصریح کرد: طرح تاب‌آوری اجتماعی  در سه فاز توسط بانوان شهرستان تفت اجراشده و موفقیت‌آمیز بوده است.

وی در ادامه افزود: در طرح تهیه‌شده درزمینهٔ تاب‌آوری اجتماعی، سازمان‌های مردم‌نهاد به‌عنوان بازوی حرکتی و کمکی عمل نموده و شناسايي فرصت ها و تهديد هاي محلات در طرح مدنظر بوده است.

دانش یزدی به مشکلات کارآفرینان بانوی یزدی برای معرفی محصولات خود اشاره کرد و گفت: دوره آموزشی بازاریابی و تبلیغاتی به‌زودی برای بانوان کارآفرین  استان برگزار خواهد شد و از هر شهرستان چند بانوی کارآفرین انتخاب و در این دوره شرکت  کرده و سپس به‌عنوان تسهيلگر، این دوره‌ها را در شهرستان خود برگزار خواهند نمود.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری به تعداد زیاد روستاها در شهرستان تفت و ییلاقی بودن آن‌ها اشاره کرد و آن را فرصتی برای بانوان کارآفرین دانست و تصریح نمود: با ایجاد بوم گردی و مراکز عرصه صنایع‌دستی توسط بانوان کارآفرین، موقعیت برای ایجاد اشتغال پایدار برای بانوان نیز فراهم خواهد شد.

دانش یزدی خواستار ایجاد یک مرکز کارآفرینی اختصاصي  بانوان در شهرستان تفت شد و گفت: با معضلی به نام زنان تحصیل‌کرده بیکار روبرو هستیم و با ایجاد یک مرکز کارآفرینی و شناسایی ظرفیت بانوان تحصیل‌کرده، بانوان روستایی و طبقه‌بندی بانوان کارآفرین اقداماتی مؤثری مي توان انجام داد.

در ادامه این جلسه "محمد محامدی" به نقش کارگروه بانوان و خانواده در شهرستان اشاره و اظهار داشت: یکی از کارکردهای کارگروه زنان و خانواده ورود به بحث چالش‌ها، فرصت‌ها و تهدیدهای حوزه زنان در جامعه وادارات است و مصوبات این جلسات می‌تواند راهگشای بسیار خوبی برای حل این مشکلات باشد.

فرماندار شهرستان تفت با اشاره به اینکه پایداری بحث عدالت اجتماعی بدون حضور زنان امکان‌پذیر نیست خاطرنشان کرد: بیش از نیمی از جمعیت کشور را زنان تشکیل می‌دهند و بدون در نظر گرفتن نقش زنان در جامعه، عدالت اجتماعی مفهوم پیدا نخواهد کرد

 وی در ادامه افزود: زنان همیشه در عرصه‌های مختلف کشور حضور مؤثر و تأثیرگذاری داشته‌اند و هر جا به زنان و بانوان اعتماد شده وظایف محوله را به‌خوبی  انجام داده‌اند . نقش زنان در عرصه‌های مختلف جامعه مشهود و روشن است.

فرماندار به نقش زنان در شهرستان تفت اشاره کرد و گفت: در نمایشگاه‌هایی که در چند ماه اخیر با حضور و فعالیت بانوان شهرستان تفت برگزارشده است، بانوان توانمندی‌های خود را در عرصه‌های مختلف به نمایش گذاشته‌اند.

فرماندار به برنامه هاي دولت يازدهم و دوازدهم در حمايت از بانوان كارآفرين اشاره و خاطر نشان كرد در چند ماه اخير و در زمينه پرداخت وام هاي اشتغال، در سطح شهرستان چند پروژه بسيار خوب توسط بانوان كارآفرين راه اندازي و در حال فعاليت است. و اشتغال خوبي  را به وجود آورده است. در ادامه نماينده بانوان دستگاههاي دولتي  و سازمان هاي مردم نهاد حاضر  در جلسه به بيان نظرات، ديدگاهها و درخواست هاي خود پيرامون مسائل و مشكلات بانوان شهرستان تفت پرداختند.