مديركل بانوان و خانواده استانداري يزد مطرح كرد:

تشكيل بانك اطلاعات زنان توانمند يزد/ آموزش برند سازي در صنايع دستي


مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری یزد از تشکیل بانک اطلاعات زنان توانمند در استان با مشارکت مشاوران امور بانوان فرمانداری‌ها به منظور تقویت مشارکت‌های اجتماعی خبر داد.

به گزارش روابط عمومي دفتر امور بانوان و خانواده استانداري يزدبه نقل از خبرگزاري مهر؛ فاطمه دانش یزدی در نشست هم اندیشی جمعی از خبرنگاران زن خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان یزد با اشاره به فعالیت های گسترده ای که در حوزه بانوان، خانواده و کودک هم در سطح ملی و هم در سطح استانی در دست اقدام است، اظهار داشت: یکی از مهمترین اقدامات در این زمینه، تدوین سند ارتقاء زنان و خانواده است که برش استانی آن ظرف یک ماه آینده رونمایی خواهد شد.

وی بیان کرد: در این سند ۱۰ شاخص از جمله بهداشت، سلامت، آسیب های اجتماعی و ... مدنظر قرار گرفته و می تواند به عنوان یک سند جامع و کامل، برای دستگاه هایی که در حوزه امور زنان و خانواده فعالیت می کنند، راهگشا باشد.

عقد تفاهنامه ۳ جانبه برای توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار

دانش یزدی همچنین از انعقاد تفاهمنامه سه جانبه با دفتر امور بانوان و خانواده ریاست جمهوری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد دانشگاهی خبر داد و افزود: این تفاهمنامه، طرحی برای توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار بر مبنای الگوی خانگی است که در ۲۳ استان کشور از جمله یزد کلید خورده است.

وی عنوان کرد: در قالب این طرح شرکت های پیشران نیز تشکیل خواهند شد تا بتوانند اشتغال مولد و پایدار برای زنان ایجاد کنند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری یزد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر تقویت مشارکت های اجتماعی زنان توانمند یادآور شد: طرح شناسایی و ایجاد یک بانک اطلاعاتی کامل از زنان توانمند شهرستانهای مختلف استان در حوزه های مختلف فرهنگی، سیاسی، ورزشی، هنری، اجتماعی و ... با مشارکت مشاوران امور بانوان فرمانداری ها آغاز شده است.

راه اندازی کلینیک تخصصی حقوق کودک در یزد

دانش یزدی در مورد اقدامات انجام شده در حوزه کودک نیز اظهار داشت: کنوانسیون حقوق کودک، یک کنوانسیون بین المللی است که با همکاری وزارت دادگستری پیگیری می شود و برش استانی آن نیز برای یزد تنظیم شده است.

وی افزود: آموزش و پرورش، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، دادگستری و ... عضو این کنوانسیون هستند که وظایف آنها استخراج و به آنها اعلام شده است.

دانش یزدی با اشاره به اقدام بسیار خوبی که سال ۹۶ در اردکان در حوزه کودک انجام شد، بیان کرد: در همین راستا برای نخستین بار در کشور کلینیک تخصصی حقوق کودک در یزد راه اندازی شد که در این کلینیک ها توسط وکلای زبردست، حقوق کودکان و نوجوانانی که دچار آسیب و بزه شده اند، پیگیری می شود.

اجرای ۷ طرح از محل اختصاص ۵ صدم درصد اعتبارات هزینه ای به دفتر امور بانوان

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری یزد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اختصاص پنج صدم درصد اعتبارات هزینه ای به دفتر امور بانوان و خانواده عنوان کرد: برای اولین بار این جذب اعتبار در یزد انجام شد که از محل هفت طرح در حوزه روابط خانواده، روابط زناشویی، حقوق کودک، حقوق نوجوان و ... اجرا شد.

وی افزود: اجرای این طرح ها به طور کامل به تشکل های مردم نهاد فعال در این حوزه سپرده شد و تمام طرح ها در شهرستانهای استان به اجرا درآمد و تلاش ما تمرکززدایی از مرکز استان در اجرای طرح های این چنینی بود.

دانش یزدی، یکی از این طرح ها را برگزاری دوره آموزش برند سازی در حوزه صنایع دستی اعلام کرد و افزود: آموزش حلقه گمشده میان ظرفیت شهرستانها در حوزه صنایع دستی و بسترسازی برای تولید بود که این اتفاق افتاد و در این زمینه ورود خوبی داشتیم.