مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری در دیدار با آیت الله ناصری:

مهم ترین اولویت ما، تقویت بنیان خانواده است


به گزارش روابط عمومی استانداری یزد، "فخر السادات خامسی هامانه" در دیدار نمایندگان بانوان در دستگاه های اجرایی استان با امام جمعه یزد، با تاکید بر نقش خانواده به عنوان نخستین نهاد اجتماعی گفت: با توجه به بیانات مقام معظم رهبری، برای گره گشایی از امور بانوان باید از خانواده آغاز کنیم.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری در دیدار با آیت الله ناصری:

از این رو، قصد داریم که برنامه های در دست انجام دفتر امور بانوان و خانواده استانداری را بر اساس همین محور و با تاکید بر تقویت بنیان خانواده پیش ببریم.
مدیر کل دفتر بانوان و استانداری، ضمن بیان تاریخچه ای از آغاز فعالیت اداره امور بانوان و خانواده استانداری یزد، برنامه های مد نظر از سوی این دفتر در راستای تقویت بنیان خانواده را در 3 محور نام برد و توضیح داد: تسهیل در ازدواج جوانان و رفع موانع ازدواج آنها، آسیب شناسی عوامل تخریب خانواده و اطلاع رسانی در خصوص جایگاه رفیع خانواده با تاکید بر آموزه های مذهبی و تقویت مواردی چون دانش، علم و ایمان، معنویت و تقوا از مواردی است که این دفتر برای پیشبرد کار خود در نظر دارد.
خامسی، با اشاره به سخن مقام معظم رهبری دراین مورد که الگوی زنی که اسلام می خواهد بسازد چیست، گفت: بر همین اساس دفتر امور بانوان تلاش دارد که با اولویت قرار دادن الگوهایی مطابق اسلام، در اقداماتی مانند شناسایی زنان نخبه و توانمند در همه زمینه ها، تشکیل کمیته های کارشناسی برای آسیب شناسی مشکلات زنان و ارائه راهکار در این خصوص، حمایت و بستر سازی برای حضور فعال بانوان در عرصه های سیاسی اجتماعی و اقتصادی در چارجوب خانواده، برنامه ریزی برای مهارت زایی از طریق تعادل و همکاری بین بخشی میان ادارات استان و ارتقای جایگاه آنها است.
وی همچنین به همایش تجلیل از زنان برگزیده استان و برگزاری مراسم بزرگداشت مقام زن به عنوان برنامه هاي آتي اين دفتر اشاره کرد.
آیت الله ناصری نیز در این نشست گفت: با توجه به توانی که دشمنان برای فروپاشی نظام خانواده در کشور ما به کار گرفته اند، ما باید در این حوزه تدبیری اتخاذ کنیم؛ چراکه اساس زندگی ما و هدف ما بر اساس کانون خانواده و تحکیم بنیان آن بنا شده است.
ایشان افزود: سبک زندگی کنونی که با آن مواجه هستیم رو به فرسوده شدن جمعیت، عدم تشکیل خانواده  و نبود حضور دلگرمی در میان زن و مرد پیش می رود و این با افزایش آمار طلاق و کاهش آمار ازدواج در سال های اخیر رابطه مستقیمی دارد.
نمينده ولي فقيه در استان يزد با طرح این پرسش که حال چرا چنین اتفاقی افتاده است، گفت: اکنون دیگر نمی توانیم بپذریم که بانوان تنها خانه دار باشند و از استعداد ها و توان های آنها برای حضور در جامعه استفاده نشود. از این رو، به نظر می رسد که بايد به گونه اي ديگر انديشيد و در کنار حضور در جامعه، تقویت بیش از پیش بنیان خانواده و تلاش برای حضور بیشتر بانوان در کانون خانواده را در نظر گرفت.

 


کاهش ساعت کاری بانوان شاغل، لازمه تقویت بنیان خانواده


ایشان خطاب به نمایندگان بانوان در دستگاه های اجرایی گفت: به نظر من، لازم است که شما خود دست به کار شوید و در تحقق مواردی از این دست که موجب افزایش حضور شما در کانون خانواده در کنار فغالیت های شما در دستگاه تان می شود اقدام کنید.
ایشان افزود: لازمه تحقق این مهم، کاهش ساعت کاری بانوان شاغل و در صورت امکان، انجام بخشی از امور کاری آنها در منزل است؛ چراکه به گفته ایشان حفظ بنیان خانواده، بازگشت به الفت ها، محبت ها و تربیت ها به مراتب ارزشمند ترین اولویت های بانوان شاغل است.
در این دیدار همچنین، نماینده های بانوان در دستگاه های اجرایی به بیان پاره ای درخواست های خود پرداختند و از جمله مواردی که مطرح شد، حمایت امام جمعه استان برای کاهش ساعت کاری بانوان شاغل در دستگاه ها و ارایه راهکاری برای افزایش نشاط اجتماعی در میان بانوان شاغل و همچنین خانواده های یزدی بود. همجنین اشاره ای به نبود امنیت در بافت تاریخی شهر به ویژه مسیر رفت و آمد دانشکده هنر و معماری دانشگاه یزد به عنوان یک مکان پر تردد شد.
در پایان نیز، آیت الله ناصری در خصوص یاد آوری موضوع نبود امنیت در بافت تاریخی یزد سپاسگزاری کرد و در مورد کاهش ساعت کاری بانوان شاغل به بانوان پیشنهاد داد که این موضوع را به مراجع بالاتر ارجاع دهند و ایشان نیز برای تحقق این مهم که نقش بسزایی در تقویت بنیان خانواده خواهد داشت اعلام حمایت کردند.
گفتنی است که پس از این دیدار، مدیر کل دفتر بانوان و خانواده استانداری به همراه نمایندگان بانوان در دستگاه های اجرایی استان برای زیارت مزار شهدا راهی مسجد حظیره شدند.