همایش ملی فرهنگ رضوی بانوان فرهیخته در یزد برگزار شد


نخستين همايش ملي (( فرهنگ رضوي ، بانوان فرهيخته ، و نيكوكار )) به منظور نکوداشت خانم ستی فاطمه همسر اميرچقماق حاكم يزد و خواهر بانو گوهرشاد در روز چهارشنبه مورخ 11/2/98 دردانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی دفتر بانوان و خانواده استانداری یزد بی‌بی فاطمه خاتون» ملقب به «ستی فاطمه» از بانوان نیکوکار قرن نهم هجری در یزد به شمار می‌آید. «ستی فاطمه خاتون» علاوه بر اینکه همسر امیر جلال‌الدین چخماق شامی، حاکم یزد در عصر تیموری بود، خواهر گوهرشاد خاتون همسر شاهرخ تیموری است.

وی همچون خواهرش گوهرشاد به ساخت بناهای عام‌المنفعه چون مجموعه امیرچقماق در این خطه کویری دست زد، به گونه‌ای که نام خود را در زمره زنان روشنفکر و فعال در برگی از صفحات تاریخ یزد به یادگار گذاشته است.

محورهای اصلی همایش شامل بانوان، وقف و امور خیریه، بازخوانی زندگانی و خدمات بانو فاطمه و فرهنگ رضوی و سبک زندگی رضوی در خانواده و جامعه با تاکید بر نقش مادری است.

احیای فرهنگ ناب و پویای رضوی و نقش آن در بهبود سطح کیفی و کمی زندگی و اصلاح سبک آن، افزایش قوام و جایگاه خانواده و در صدر آن محور مادر به عنوان اساسی‌ ترین عامل سربلندی و پیشرفت ایران و مشارکت بیشتر بانوان فرهیخته و خیر در مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی جامعه از مهمترین اهداف همایش است.

این همایش با مشارکت آستان قدس رضوی ، دانشگاه آزاد اسلامی ، دفتر بانوان و خانواده و برخی دستگاههای دولتی در یازدهم اردیبهشت ماه در یزد برگزار واز هشت بانوی فرهیخته و نیکوکار استان تجلیل و به جشنواره بین المللی گوهرشاد معرفی شد .