صندوق‌های خُرد روستایی برای تقویت مشاغل خانگی ایجاد شود


مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری یزد با تاکید بر نقش بانوان در اقتصاد به ویژه در حوزه مشاغل خانگی و خرد گفت: صندوق‌های خرد روستایی برای تقویت مشاغل خانگی در روستاها ایجاد شوند.

به گزارش روابط عمومی دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد، نشست تخصصی گروه کاری اشتغال با حضور « فاطمه دانش یزدی» مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد، « محمدحسین ریاحی» مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و نمایندگان و مشاوران امور بانوان و خانواده دستگاه های اجرایی این حوزه درسالن تلاش برگزار شد.

« فاطمه دانش‌یزدی » دراین نشست اظهار داشت: اگر تمام دستگاه‌های مرتبط در حوزه اشتغال کنار هم قرار گیرند، می‌توان اقدامات بسیار خوبی در زمینه اشتغال انجام داد.

وی با بیان اینکه نیمی از جمعیت جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند خاطرنشان کرد: موضوع بسیار مهم در ارتباط با بانوان این است که تمام آنها چه افرادی که در مشاغل مختلف ماموریت سازمانی دارند و یا حتی مادران و همسران در اقتصاد نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد با تاکید بر اینکه چنین جلساتی باید به صورت حداقل فصلی برگزار شود تصریح کرد: ضروریست با فعالیت منسجم گروه کاری اشتغال بتوانیم نسبت به تبیین برنامه‌های اثربخش در حوزه اشتغال بانوان اقدام کنیم.

دانش یزدی تصریح کرد: در راستای پررنگ‌تر شدن تعاونی‌ها، بحث ایجاد صندوق‌های خُرد روستایی که در سیاست‌های دولت نیز مورد تاکید است، می‌تواند به صورت ویژه اثرگذار باشد.

وی افزود: در حال حاضر تجربه‌ای که در روستاهای شهرستان بافق به ویژه روستای قطرم شاهد هستیم این است که ایجاد این چنین صندوق‌هایی می‌تواند در حوزه اشتغال خصوصا اشتغال‌های خرد و روستایی اتفاقات خوبی رقم بزند.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد بیان کرد: به ویژه در بحث اشتغال روستایی و مشاغل خانگی باید برنامه‌ریزی درست و مدونی داشته باشیم و تلاش شود در جهت این برنامه‌ها نیز حرکت کنیم.

دانش یزدی ادامه داد: برای استان یزد رسته‌هایی در اسناد بالادستی در نظر گرفته شده که اگر بتوانیم این موارد را در استان بومی‌سازی و محلی کنیم، جهشی جدید در حوزه اشتغال به وجود می‌آید.

وی با بیان اینکه به طور مثال در حوزه صنعت، بحث نساجی و صنایع لاستیک مطرح شده گفت: اگر به عنوان یک برند به صنعت نساجی توجه کنیم، جدای از اینکه یزد پیشینه قوی در حوزه گرایش های مختلف نساجی دارد، از بعد دیگر صنعتی رو به رشد برای استان محسوب می شود.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد افزود: اگر در این حوزه چرخه اقتصادی گسترده‌ای ایجاد شود، می‌‌توانیم رشد گرایش های مختلف در این رسته ها  و کمک به ایجاد شغل و رفع بیکاری را شاهد باشیم.

داشن یزدی به ظرفیت‌های گسترده کشاورزی به ویژه در روستاهای شهرستان‌هایی از جمله بهاباد و خاتم اشاره کرد و عنوان کرد: توجه به این موضوع می‌تواند به ویژه در ارتباط با اشتغال زنان تحصیل کرده، یک نقطه عطف و قوت به حساب آید.

وی عنوان کرد: در حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی رسته‌های مختلف از جمله ترمه، دارایی بافی، کرباس و موارد مختلف دیگر که به ثبت ملی هم رسیده‌اند و برندهای استان هستند نیازمند توجه بیشتر بوده و نباید مورد غفلت واقع شوند.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری یزد ادامه داد: این موارد ظرفیت های بسیار خوبی در استان یزد هستند و می‌توانند در کنار هم توان گسترده اقتصادی به وجود آورند.

دانش یزدی گفت: موضوع بسیار مهم در ارتباط با فعالیت‌هایی که در حوزه‌های صنایع دستی مطرح شده، ضرورت توجه به مسئله بازاریابی و مارکتینگ  است که بتوان چرخه اقتصادی این حوزه را تکمیل کرد.

وی به مسئله اشتغال فارغ‌التحصیلان اشاره کرد و افزود: ورود فارغ‌التحصیلان به اشتغال به ویژه در حوزه های دانش بنیان، مشاغل خانگی و استارت‌آپ‌ها هم موضوع دیگری است که باید به آن توجه ویژه داشته باشیم.

شایان ذکر است در این جلسه به ارائه گزارش عملکرد 6 ماهه نخست سال جاری دستگاه های اجرایی در خصوص اشتغال بانوان، برنامه های آتی در راستای بهبود وضعیت اشتغال و اشتراک تجربه دو نفر از بانوان موفق عرصه تعاون و کارآفرینی پرداخته شد.

احصاء مشکلات بانوان متاقضی کارآفرین و خوداشتغالی توسط دستگاه های مرتبط نیز از دیگر موضوعات نشست تخصصی گروه کاری اشتغال بود.